Občianske združenie má hneď niekoľko výhod. V prvom rade môžete získavať finančné prostriedky na svoje projekty, či aktivity bez toho, aby ste museli štátu odvádzať dane. Nejedná sa o žiadny podvod. Ak chcete napríklad pomáhať deťom, zvieratám, alebo so svojimi priateľmi robiť projekty, ktoré pomôžu vášmu okoliu, nemali by ste za to určite nič platiť. Okrem toho môžete žiadať o finančné dotácie s európskych, ale taktiež našich domácich grantov.
Všetky potrebné informácie nájdete na stránke ministerstva vnútra. To je zároveň aj registračným orgánom. Na začiatok budete potrebovať minimálne troch ľudí, ktorí budú tvoriť takzvaný zakladací výbor. Jeden z vás bude mať funkciu konateľa, takže bude môcť za OZ rozhodovať v niektorých veciach, alebo podpisovať papiere.
Na jeden papier si vytlačíte názov svojho občianskeho združenia a zoznam zakladajúcich členov. Ku každému z nich budete musieť uviesť rodné číslo, trvalé bydlisko a tiež ich podpisy.
Druhým tlačivom sú stanovy OZ. Tie si musíte vytvoriť sami. presný návod, alebo vzor neexistuje. Najlepšie bude,. Ak si na internete nájdete stanovy už existujúcich občianskych združení, podľa ktorých zostavíte tie svoje. Dôležité je, aby ste po poslednom bode, nechali na papieri aspoň šesť centimetrov prázdneho miesta. Ak vám OZ chvália, na toto miesto príde pečiatka ministerstva a originál stanov vám zašlú späť.
Stanovy si vytlačte dvakrát a spolu s prvým papierom ich zašlete na ministerstvo vnútra, samozrejme poštou. Budete musieť zaplatiť 60 eur, ako poplatok za registráciu, tieto peniaze uhrádzate na pošte, prostredníctvo špeciálnej poštovej poukážky. Ústrižok z nej nezabudnite priložiť k stanovám.
Ministerstvo vnútra má šesťdesiat dní na to, aby váš návrh na registráciu vyriešilo. Pred tým, ako vám OZ schvália, vám ešte môžu prísť rôzne pripomienky k úpravám v stanovách. Následne ich musíte opraviť a opäť v dvoch kópiách zaslať späť.