Aj vám sa stáva to, že vaše krásne kaktusy dáte na parapetnú dosku a na jar putujú do kompostu? Prezradím vám, prečo je tomu tak a taktiež to, ako takejto tragédii zabrániť.
Aj kaktusy potrebujú spánok
Kaktusy sú suchomilné rastliny, čo znamená, že majú radi sucho. V rozdielnych obdobiach roka, majú na vodu rôzne nároky. Aj vo svojich domovinách, nekvitnú a nerastú po celý rok. navyše musia zdolať obdobia sucha. V podstate je to veľmi podobné ako naša zima, kedy stromy zhodia lístie, odpočinú si a naberú nové sily. Aj kaktusy potrebujú nabrať novú životnú energiu. Potrebujú si trochu pospať.
To znamená, že ich v zime nesmiete držať na parapetnej doske a ani na inom svetlom a teplom mieste. Mali by byť položené maximálne tam, kde je polotieň, ale lepší, je úplný tieň. Pozor, nie tma, ale tieň. V zime potrebujú aj nižšiu teplotu. Malo by to byť niečo okolo dvanástich až pätnástich stupňov Celzia.
Problémom je voda
Keď necháte kaktusy na parapetnej doske alebo na inom svetlom a teplom mieste, budete ich musieť zalievať. Problémom je to že v zime, kaktusy zalievať naozaj netreba. Preto ide o patovú situáciu. Ak však kaktusy umiestnite na mesto, ktoré som popísal vyššie, zálievku nebudú potrebovať.
Poslednýkrát by ste ich mali zaliať vtedy, keď ich zvonku, budete prenášať dnu. Ak ich neprenášate, pretože bývate v byte a kaktusy máte v interiéri celoročne, tak ich naposledy polejte koncom septembra. Ihneď potom ich premiestnite na tmavšie a chladnejšie miesto. Späť na parapetnú dosku, môžu byť vyložené približne v marci. Vtedy ich opätovne polejte, ideálne tak, že nalejete väčšie množstvo vody do misky pod kvetináčom a kaktus necháte vypiť toľko, koľko potrebuje. Zvyšok vody vylejte.
Ak máte v pláne kaktusy vyložiť na balkón alebo na záhradu, vyložte ich až koncom mája. Zalejte ich ale skôr. Najlepšie je, ak im doprajete taký prechod, že najprv prídu na spomínanú parapetu a až potom vonku.