Základným prvkom stavebného systému pri montovaných domoch / drevodomoch, sú konštrukčné panely SIP (Structural Insulated Panel) .

Čo sú SIP panely?

SIP panely sú štrukturálne izolačné panely (alebo Structural Insulated Panels). SIPS panely sú zložené z izolačnej vrstvy tuhej polymérnej peny, ktorá je zovretá medzi dvoma vrstvami štrukturálnej dosky. Ako doska sa väčšinou používa plech, preglejka, cementová alebo OSB 4 TOP (oriented strand board) a penové jadro je buď tvorené z expandovaného polystyrénu (EPS), extrudovaného polystyrénu (XPS) alebo polyuretánovej peny. 

 

História SIP panelov:

Vznik montovaných domov bol v roku 1930 v americkom Wisconsine, kde nastali prvé výskumy a testovanie. V roku 1937 bol postavený prvý malý montovaný drevodom, ktorý odolával náročnej klíme Wisconsinu až do roku 1998 (a stál by naďalej, ak by nebol odstránený z dôvodu rozširovania výstavby v danej lokalite).

 

Výhody SIP panelov pri montovaných domoch:

 

RÝCHLOSŤ VÝSTAVBY

Po vašom novom nízkoenergetickom montovanom dome sa môžete poprechádzať už týždeň od začiatku montáže. Hrubá stavbaje hotová naozaj veľmi rýchlo, najmä ak sa rozhodnete pre jeden z našich projektov úsporných bungalovov. Výstavba prebieha suchými procesmi a preto je možné stavať v každom ročnom období, eliminácia prestojov, spôsobených čakaním na vytvrdnutie niektorých materiálov.

 

CENOVÁ ÚSPORA

Šetriť začínate už pri stavbe rodinného domu – vďaka malej hrúbke SIPs panelov vám na získanie rovnakej úžitkovej plochy stačí o 10% menšia zastavaná plocha, ako pri murovaných domoch. A to je pri 100 m2 v podstate jedna celkom pekná izba navyše. Nemusíte sa obávať, že by nižšia hrúbka stien mala negatívny vplyv na izolačné vlastnosti stavby – práve naopak. Montované domy zo SIPs panelov majú vynikajúce izolačné schopnosti a sú energeticky vysoko účinné a preto sú ideálne, ak chcete bývať úsporne a s minimálnymi nákladmi na kúrenie. Systém je zaujímavý aj tým, že má len malé množstvo spojov, čím má v porovnaní s inými systémami drevených stavieb, alebo stavbami z tvárnic, oveľa menej tepelných mostov.

 

EKOLOGICKOSŤ

Drevo je prírodný materiál, ktorého spracovanie nezaťažuje životné prostredie a odpad je možné ďalej ekologicky spracovať. Materiály, z ktorých sú vyrobené panely montovaných domov neobsahujú formaldehydy ani látky CFC, HCFC, HFC. Polysterénové jadro panelu je tež recyklovateľné, nerozkladá sa, ani nerozpadá a je bezpečné pre skládky odpadu, aj navážky.

 

sip-panely-montovane-domy

sip-panely_montovane-domy 

Ilustračné video “Ako sa stavia montovaný dom”