drevodom-vyhody-nevyhody

Montovaný dom: výhody a nevýhody

Montované domy, často nazývané aj drevodomy a nízkoenergetické domy, sú hitom súčasnej doby. Ako to už býva, všetko má svoje za a proti. Čo patrí medzi prednosti montovaných domov a na čo si dať naopak pozor, pri voľbe tohto typu výstavby a stavebnej firmy?

VÝHODY:

Výhoda č.1: Flexibilný design

Drevo je veľmi jednoduché opracovávať a prispôsobovať, čím víťazí nad tehlou. Drevená konštrukcia je výhodou, ak uvažujete nad otvorenými priestormi, alebo inými tvarmi miestností ako štvorec. Prípadne môžete ponechať pohľad na drevené trámy, čo dodá miestnosti jedinečný štýl a útulnosť.

Výhoda č.2: Rýchlosť výstavby

Tehlový dom si vyžaduje na stavbu dlhší čas, vzhľadom na potrebu schnutia malty a omietky. Preto sa tento typ stavby nazýva aj „mokrá forma stavby“. Drevodom sa zaraďuje medzi „suchú formu stavby“, nakoľko drevo nepotrebuje čas na schnutie. Drevená konštrukcia sa jednoducho a rýchlo zmontuje. Tým predchádza aj určitému znehodnoteniu, čo sa môže stať pri murovaných domoch, ak príde neplánovaná nepriazeň počasia počas výstavby.

Výhoda č.3: Možnosť stavať aj v mínusových teplotách

Ako bolo aj vyššie spomenuté, murovaný dom je nutné stavať iba v teplých mesiacoch. Tu drevený dom vyhráva na plnej čiare, nakoľko ho môžete stavať aj v zime.

Výhoda č.4: Drevo je ekologický materiál

Drevo je prírodný materiál, preto sú montované domy často označované ako „eco-friendly“ (ekologické) alebo „green“ (zelené stavby). Drevo je obnoviteľný zdroj materiálu, naproti tomu tehla je závislá na ťažbe nerastných surovín, čím sa môže tento materiál jednoducho minúť a spotrebovať.

Výhoda č.5: Často vám stačí jedna stavebná firma

Pri montovaných domoch je často za celú výstavbu zodpovedná jedna stavebná firma – od projektu, cez konštrukciu stavby, až po okná, strechu a dvere. Tým ušetríte čas a možno aj „nervy“, čím sa jeden nebude vyhovárať na druhého, ale všetko bude mať v rukách a na zodpovednosti jedna firma.

NEVÝHODY:

Nevýhoda č.1: Oheň

Prvá nevýhoda, ktorá každého napadne, je oheň. Drevo je horľavý materiál a je evidentné, že v porovnaní s tehlou asi nevyhrá. Avšak na drevodomy sú v tomto prípade kladené zvýšené požiadavky na protipožiarne opatrenia a izolácie, čo môže byť v konečnom dôsledku možno aj plus.

Nevýhoda č.2: Izolácia hluku

Tu si nebudeme nič nahovárať, drevo neizoluje hluk tak dobre ako tehla. Avšak aj tu sa dá pomôcť dobrou izoláciou pri výstavbe domu.

Nevýhoda č.3: Opotrebenie

Medzi ďalšie nevýhody určite patrí opotrebenie – tehla je pevnejšia a odolnejšia ako drevo. Kvalitná stavebná firma si vie však aj s týmto problémom poradiť.

Nevýhoda č.4: Vlhkosť

S vlhkosťou sa môžete stretnúť ako pri tehlových domoch, tak aj pri drevodomoch. Pri drevodomoch to môže byť obzvlášť problém, nakoľko vlhkosť tým pádom napadne aj celú konštrukciu domu. Tomuto sa však dá predísť, ak sa medzi stenu a konštrukciu vloží napríklad polyetylénová fólia. Na tento bod si treba dať pozor už pred výstavbou, preto dbajte na dobrú voľbu stavebnej firmy a informujte sa u nich o bezpečnostných opatreniach.