Závislosť od hrania videohier sa považuje za novú diagnózu

Možno sa nám to na prvý pohľad nezdá, ale videohry sú tu s nami už neuveriteľných 40 rokov. Za svoje dlhé existenčné obdobie na svojej popularite nestrácajú, ale naopak získavajú a oslovujú stále nové a nové generácie. Je to skutočne úspešný biznis a vidíme to na podobe, kedy sa hry behom pár rokov dokážu viditeľne zmeniť do opäť reálnejšej a prepracovanejšej podoby. Viditeľne sa inovujú v intervale behom doslova iba pár rokov. No so všetkým úchvatným a skvelým vždy musí prísť aj negatívna stránka, nakoľko vec, ktorá dokáže ľudí emočne nadchnúť do vyššej miery, s nimi následne dokáže aj manipulovať, respektíve vytvoriť u nich závislosť. A práve pojem závislosť sa s videohrami spája čoraz častejšie, najmä v poslednej dobe.

konzole

O závislosti od videohier by sa dalo vravieť, či dokonca sa reálne vravelo už skôr, no práve tým, že hry chytajú čoraz širšie možnosti, inováciou automaticky vzniká aj viac závislých. Ak boli videohry kedysi závislosťou pár jednotlivcov, outsiderov, ktorí svoj čas trávili väčšinou doma, dnes je situácia trochu iná. S možnosťou multiplayer, čiže hraním online proti hráčom z celého sveta cez internet sa stala táto aktivita zároveň aktivitou sociálnou, spoločenskou a tejto závislosti dnes prepadne aj bežný, kedysi spoločensky aktívny človek. A takýchto prípadov nebezpečne pribúda.

mobil

Nedávno sa prišlo s čerstvými početnými tvrdeniami, že závislosť od videohier sa klasifikuje ako diagnóza,čiže ochorenie. Môžeme to zrovnať s alkoholom alebo sexom. Aj od týchto aktivít sa tvorí určitá závislosť, ale na rozdiel od tvrdších drog je možné ju mať pod kontrolou, aby na nás vplývala skôr pozitívnym spôsobom. No aj napriek tomu existujú prípady, kedy človek týmto činnostiam podľahne do miery, v akej ju nedokáže kontrolovať a môže vážnejším spôsobom narušiť jeho sociálny, študijný, alebo kariérny život.

Posted in Nezařazené